Vatican news


ČBK
Holy See Press Office
Návštěvnost


od 27.12.2003
Oblastní Charita Jihlava

Katolický týdeník

RC Monitor

Jak se žije v Afghánistánu - únor 2009

Publikováno: 5.2.2009 v 00:00

V pátek jsme dostali pozdrav od našeho spolubratra P. kpt. Zdíka Miroslava Jordánka, OPraem, který se momentálně nachází se svojí jednotkou na misi v Afghánistánu v provincii Logar jako vojenský kaplan. Protože ho mnozí znáte (byl v naší farnosti krátce kaplanem – od 1.8.2003 do 1.4.2004), chceme se podělit o několik myšlenek z jeho listu a několik fotografií:

Zdar bratři, posílám pozdrav z Logaru. Jsme tady čtyři vojenští kaplani a já jsem jediný český a katolický (kolem Velikonoc možná přiletí katolický kaplan ze Spojených států). Krátce po příletu mě ti američtí navštívili s tím, že by byli rádi, kdybych svátostně podpořil jejich katolické vojáky. Je to tady mezi Američany tak půl na půl (protestanti / katolíci). Tak na naší základně sloužívám mše v angličtině (v sobotu večer) a občas si mě převezou na sousední předsunuté základny. Na Popeleční středu se nedalo všechno stihnout a tak jsme tu udělali „popeleční čtvrtek“ a pokračovali jsme v návštěvách okolních základen – jsou přímo pod horami a užívají si tam oproti nám mnohem častěji různé útoky na základnu. Proč to ale píšu. Včera jsem poprvé navštívil základnu Altimore a její kaplan (protestant – pěknej řízek, tak o dvacet kilo těžší než já) mě prováděl po základně a představoval vojákům. Zajímali se odkud sem a tak… a mnozí říkali, že byli v Praze a že je to krásné město a že tam byli hlavně na Strahově! Tak jim říkám, že je to můj domov, že jsem premonstrát… a oni na to, že jsou z premonstrátských farností a že studovali v DePere na St. Norbert College! (poznámka redakce: DePere je naše premonstrátská kanonie v USA). A vzpomínali opata Gary Nevilla, Conrada Kratze, někteří znají Daylesford (pozn.: Daylesford je další premonstrátská kanonie v USA) a Joe Mc Laughlina! Hned jsme se domluvili, že tu 6. června uspořádáme pořádnou slavnost sv. Norberta. Někteří z nich se dostali i na mši svatou (jiní chtěli, ale měli úkoly – nebo měli výjezd mimo základnu).
(…) Jinak i v našem českém kontingentu jsem objevil pár křesťanů a vojáci tu mají zájem o setkání nad Biblí. Američani tu mají velmi zajímavé Biblické hodiny (využívají dataprojektor a mají super prezentace – zkusím to od nich vyloudit), ve čtvrtek večer jsou chvály (takové letniční, ruce nahoře…) a s kaplanem předchozího českého kontingentu se scházíme k breviáři. Trochu se nám zpozdil příjezd kontejnerů s naším materiálem, tak spoustu věcí řeším improvizovaně. Zrušila se kaple, nová je větší, ale zatím v ní nic není. Nemám tu anglický misálek, albu, štolu, dochází mešní víno a tak…

Jinak je tu celkem klid, s místními lidmi vycházíme docela dobře, ale jsou mezi nimi tací, kteří se na nás chystají. V den našeho příletu nám kousek od základny zabila I.E.D. (nastražená bomba na cestě – Improvised Explosive Device) dva Francouze. Včera mě několik Američanů požádalo o modlitby za své kamarády, nebo sourozence, kteří tu přišli o život.

Tak vzpomeňte i vy!

Zdík

Možná i tyto myšlenky budou pro nás právě v postní době příležitostí zaměřit se na podstatné věci v našem životě osobním i farním – zvláště když si uvědomíme, že v některých částech světa se nežije v takovém „poklidu“, jako (i přes všechny zdejší těžkosti) někdy u nás.

Logar je provincie Afghánistánu, asi 60 km jihovýchodně od Kábulu. Je značně geograficky členěna (nejvyšší bod má 4754 m). Města jsou elektrifikována, s mobilním telefonním signálem. Hlavním zdrojem života je zemědělství. Prakticky zde ale neexistuje průmysl. V Logaru není žádné letiště, v blízkosti hlavního města provincie je pouze zpevněná přistávací plocha pro vrtulníky. Provincií vede hlavní silnice z Kábulu postavena z amerických zdrojů a je většinou bez problémů sjízdná. Hlavním náboženstvím je islám. Ženy chodí zahaleny v burkách a ve společnosti mají minimální vliv. Přístup obyvatelstva k cizincům je většinou pozitivní.

Autor: P. Petr, farář

Copyright © 2002 - 2019 svjakub.cz | site admin Jakub Kodet | Designed by Ladislav Palán & Tomáš Štambera
Developed by Robin Obůrka (eXtremeHost develop center)
Liturgický kalendář
Liturgický direktář
řádu premonstrátů 2019
Týden s Božím slovem
Neděle s dětmi
Katecheze pro děti
K zamyšlení
Mír vyžaduje hrdinnou námahu a největší oběti. Je k němu zapotřebí více hrdinství než k válce.
Thomas Merton (1915-1968) katolický kněz, básník, spisovatel, mnich
Kancelář

Návštěvní hodiny ve farní kanceláři jsou obvykle:

PO, ST, PÁ 9 - 11 a 15 – 17.

Schůzku je vždy lepší si předem domluvit. Setkat s knězem se můžete vždy v kostele v čase před a po bohoslužbě.
Více v menu KONTAKTY.

Novinky

3.1.2019
V menu Péče o objekty přidána nová podstránka "Rozdělení objektů".

3.1.2019
Přidány podstránky "2019" v Kalendáři událostí a ve Zpravodajství.

2.12.2018
Vánoční bohoslužby 2018-19 najdete v menu "Bohoslužby > VÁNOCE 2018-19" a na vývěskách všech kostelů v rámci farnosti.

4.9.2018
Nabídku farních aktivit v školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity". Některé začínají v září, další v říjnu. Informace jsou vkládány postupně k jednotlivým aktivitám.

4.9.2018
Informace pro snoubence hodlající uzavřít sňatek v naší farnosti najdete v menu "Ohlášky > Církevní sňatek".

2.9.2018
Informace a přihlášku k ministrantským schůzkám v novém školním roce najdete v menu "Farní aktivity > Ministranti".

29.7.2018
Informace a přihlášku k náboženství dětí ve školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity > Výuka náboženství".

Další novinky...Biskupství brněnské


Strahovský klášter