Vatican news


ČBK
Holy See Press Office
Návštěvnost


od 27.12.2003
Oblastní Charita Jihlava

Katolický týdeník

RC Monitor

Asi jsem se jako Viking musel narodit... - rozhovor s P. Jozefem o životě na Islandu

Publikováno: 18.7.2015 v 12:00

Rozhovor s P. Jozefem Leškovským, O.Praem. působícím na Islandu. S odstupem dvou let jsme mu položili opět několik otázek s úmyslem získat jeho nové postřehy a dojmy z místa sopek, gejzírů, ledovců i fjordů. Prázdninový rozhovor přinášíme.


První krátký rozhovor, kdy nám Séra Jozef – jak jej zde na Islandu místní nazývají – poskytl své dojmy a který najdete na farních stránkách pod názvem Island je prostě nádherný… ZDE, jste si mohli přečíst již před časem, v září 2013. V třetím roce jeho pobytu v této ostrovní zemi a po jeho nových zkušenostech jsme jej poprosili o rozhovor další:

1)
Na Islandu jsi již více jak dva roky. Jaký je život na Islandu s odstupem času, čím Tě Island obohatil? Jak ho vnímá běžný Evropan, dá se na zdejší klima zvyknout? A co Tvoje islandština, děláš pokroky?

Vezmu to od konce: pokroky v islandštině momentálně nedělám, protože mám na starosti pastoraci Poláků, tak se učím polsky – a v tom pokroky dělám; Nevím, zda si na islandské klima zvykne Evropan, já jsem si zvykl velice rychle; a obohatil mě tím, že na Islandu jsou lidé klidní – žádný stres, žádný spěch, klídek…2)
Máš pocit, že atmosférou mají Islanďané spíše blíž k Evropě, nebo spíše ke Kanadě a Spojeným státům americkým. Všimli jsme si, že v obchodech je také dost zboží z Kanady, kromě množství věcí z Dánska, Norska a dalších severských zemí. 

Nedokážu to posoudit. Jednak mají svou minulost vázanou na Dánsko, a po válce tady měly Spojené státy základnu. Letiště v Keflavíku bylo americké vojenské, ne mezinárodní, jako nyní. A tak tu jsou z těch dob i věci z Ameriky.

3)
Řekni nám něco o svém působení. Bydlíš stále ještě v hlavním městě Reykjavíku nebo jsi se již přestěhoval jinam?

Už jsem se přestěhoval; ale jenom tak trochu dál, než za roh. Do Stykkishólmur, na severozápadě ostrova. Je to z Reykjavíku autem jenom asi 170 kilometrů. Říkám „trošku dál než za roh“. „Za roh“ je zde vzdálenost asi 50 km – to jen na vysvětlenou :).

4)
Jaký je rozdíl mezi životem v hlavním městě a životem ve Stykkishólmur, kde jsi teď? Chybí Ti zde něco z předešlého působení?

Dříve jsem byl nucen učit se islandsky, což budu potřebovat; polština je záležitost na nevím jak dlouhou dobu – možná taky navždy. A taky chybí dobře zařízená kuchyně – tady mám takovej malej „krcálek“, že se zatím nedá pořádně vařit.

5)
Stykkishólmur je krásné rybářské město. Jaká je Tvoje hlavní náplň práce v tomto městě a co zde děláš ve svém volném čase? A jsou nějaké místa, do kterých musíš dojíždět?

Podstatná část pastorační práce mimo Reykjavík je neztratit nervy. Poláci jsou opravdu specifičtí. A bylo by to na dlouhé povídání. Sloužím v Stykkishólmur, pak „v rohu“ ve Grundarfjordur, což je asi 50 km, dále v Ólafsvík, asi 75 km a v zimě i v Patreksfjordur na Západních fjordech. To je nejdříve skoro tři hodiny lodí a pak ještě asi 60 km autem.

6)
Mám pocit, že kvůli vzdálenostem na Islandu jsi hodně času za volantem. Jací jsou tamní řidiči? Myslím dodržování pravidel, ohleduplnost a podobně?

Už jsem si zvyknul, že dát směrovku při odbočování je pro Islanďany často zbytečný luxus. Jinak asi jako všude – dost často se projíždí na červenou, telefonuje se za jízdy, parkuje se na dvou místech… a policie se příliš nevidí. Na druhou stranu se tu tvrdě postihuje alkohol za volantem, jízda bez zapnutých pásů, a když máte smůlu, tak i rychlost. A policie zase zbytečně neprudí – ještě jsem neslyšel, že by po někom chtěli ukázat lékárničku a zda není po expiraci.

7)
A co rybolov, už jsi zde zkoušel rybařit?

Jasně. A vždycky přinesu domů ryby – občas berou, občas koupím v rybí prodejně :).

8)
Letos se poprvé chystáš domů na Slovensko, na co se nejvíce těšíš?

Na slíbenou láhev domácí slivovice a doufám, že bude alespoň litrovka :). Ale vážně, není asi nic, na co bych se nějak zvláště velmi těšil. Maximálně na zubaře, abych si dal zuby do pořádku. Na Islandu je zubař velice drahý a zdravotní pojištění to nepokrývá. A přijedu, navštívím příbuzné, odejdu…

9)
Poděl se ještě o nějakou veselou příhodu, co se Ti na Islandu za poslední dobu stala?

Bylo to už v loni. Přijel můj bratránek s přítelkyní, jeli jsme autem kolem Islandu. Na severozápadu se nachází největší vodopád, Dettifoss. Na parkovišti taková bouda – stánek, a u ní dvě Islanďanky. Trošku foukalo – pro cizince důvod vzít si teplou bundu, čepici a rukavice – já jen v triku s krátkým rukávem jako všichni Islanďané. Došli jsme k vodopádu, udělali pár fotek, a cestou nazpátek k autu šly ty Islanďanky kolem nás. A pozdravili mě po islandsky. Já se pak začal strašně smát. Holt, asi jsem se v krátkém triku jako Viking musel narodit :).

10)
A nakonec, život na severozápadě ostrova, kde jsi nyní, je asi více o samotě než v hlavním městě, jak jsi žil po svém příletu na ostrov. Člověk má čas asi přemýšlet… Co máš v plánu pro nejbližší budoucnost, jestli to není tajemství?

Jestli se něěěěěkdy povede, tak výstup na Kirkjufell. Ale uvidíme…

Z)
Díky za rozhovor a ať se Ti na severu daří…


Stránky Katolické církve na Islandu (Kaþólska kirkjan á Íslandi): www.catholica.is

Časový posun od ČR: –2 hodiny SELČ v létě a –1 hodina SEČ v zimě.

P. Mgr. Jozef Atanáš Leškovský, O.Praem., strahovský premonstrát působící na Islandu.
Za rozhovor děkuje: Jitka Vaňková

Fotografie: archiv redakce


Autor: P. Petr

Copyright © 2002 - 2019 svjakub.cz | site admin Jakub Kodet | Designed by Ladislav Palán & Tomáš Štambera
Developed by Robin Obůrka (eXtremeHost develop center)
Liturgický kalendář
Liturgický direktář
řádu premonstrátů 2019
Týden s Božím slovem
Neděle s dětmi
Katecheze pro děti
K zamyšlení
Mír vyžaduje hrdinnou námahu a největší oběti. Je k němu zapotřebí více hrdinství než k válce.
Thomas Merton (1915-1968) katolický kněz, básník, spisovatel, mnich
Kancelář

Návštěvní hodiny ve farní kanceláři jsou obvykle:

PO, ST, PÁ 9 - 11 a 15 – 17.

Schůzku je vždy lepší si předem domluvit. Setkat s knězem se můžete vždy v kostele v čase před a po bohoslužbě.
Více v menu KONTAKTY.

Novinky

3.1.2019
V menu Péče o objekty přidána nová podstránka "Rozdělení objektů".

3.1.2019
Přidány podstránky "2019" v Kalendáři událostí a ve Zpravodajství.

2.12.2018
Vánoční bohoslužby 2018-19 najdete v menu "Bohoslužby > VÁNOCE 2018-19" a na vývěskách všech kostelů v rámci farnosti.

4.9.2018
Nabídku farních aktivit v školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity". Některé začínají v září, další v říjnu. Informace jsou vkládány postupně k jednotlivým aktivitám.

4.9.2018
Informace pro snoubence hodlající uzavřít sňatek v naší farnosti najdete v menu "Ohlášky > Církevní sňatek".

2.9.2018
Informace a přihlášku k ministrantským schůzkám v novém školním roce najdete v menu "Farní aktivity > Ministranti".

29.7.2018
Informace a přihlášku k náboženství dětí ve školním roce 2018/19 najdete v menu "Farní aktivity > Výuka náboženství".

Další novinky...Biskupství brněnské


Strahovský klášter