Na Jánském kopečku nad ve středověku často zaplavovaným údolím řeky Jihlavy stojí kostelík sv. Jana Křtitele. Kostelík byl poprvé doložen roku 1243. Nedávné průzkumy však ukazují, že byl postaven již o několik desítek let dříve, neboť roku 1984 byly pod stávající podlahou objeveny základy románského kostela, jehož vznik spadá do posledního desetiletí 12. století.
Dnešní kostelík je raně gotického původu z poloviny 13. století. Ve 13. století byla jeho loď předělena příčkou a zadní třetina se užívala k světským účelům. Ještě před rokem 1270 vzniká triumfální oblouk mezi lodí a zaklenutým kněžištěm s apsidou a vížkou. Roku 1458 byl kostelík poničen vojsky Jiřího z Poděbrad. Při následných opravách vzniklo nové kněžiště se síťovou klenbou a sedlovým portálem do dřevěné sakristie na severu. V renesanci na počátku 17. století byly zvýšeny zdi lodi, objevily se nové vchody s renesančními portály, kruchta a kamenná sakristie. Po třicetileté válce, jež s sebou přinesla švédskou okupaci a pro kostelík mnohem větší zkázu, byl kostelík rekonstruován barokně.
Výsledkem byla výmalba interiéru, z něhož byl nejcennější oltářní obraz V. Noseckého, vnější kazatelna, úpravy kleneb a zasazení vitráží do oken.
Péčí Královské kanonie premonstrátů na Strahově probíhala do poloviny roku 2016 průběžně obnova některých částí kostela. Na obnově se doposud podíleli:
Kostel je pravidelně otevřen v čase bohoslužeb a koncertů. Skupinové prohlídky po předchozí domluvě s farářem farnosti (viz záložka "Kontakty".)
Autor: Jan Kodet, Petr Ivan Božik.
Použitá literatura: Jaroš, Z.- Křesadlo, K.: Jihlava. Jihlava 1996; Jaroš, Z.: Historie podnikání na Jihlavsku. Žehušice 2001.